راه نظام جمهوری اسلامی بن‌ بست ندارد.... مقام معظم رهبری

معرفی شهرستان طرقبه شاندیز
ا

جاذبه های گردشگری شهرستان:

سد چالیدره: این سد در فاصله ده کیلومتری غرب مشهد و در مسیر طرقبه به نقندر واقع شده و دارای مجموعه های تفریحی، لمکده، شهربازی، اماکن پذیرایی، قایقرانی، اسکی روی آب، ماهیگیری، آمفی تأتر و آلاچیق های خانوادگی     می باشد.

بند گلستان: این بند تاریخی در ۴ کیلومتری مشهد در مسیر طرقبه و در امتداد روستای با صفای گلستان واقع شده و از آثار دوره تیموری است. دریاچه پشت سد تفرجگاه بسیار زیبایی برای گردشگران با چشم اندازهای دیدنی ایجاد کرده و دارای امکاناتی همچون قایقرانی، کافه سنتی، اسکی روی آب و رستوران می باشد.

غار مغان: در فاصله ۳۰ کیلومتری مشهد و ۵۸ کیلومتری طرقبه در جنوب روستای مغان و دامنه های بینالود قرار دارد. و یکی از پدیده های شگفت انگیز طبیعت و مورد توجه غارنوردان ایرانی و خارجی و علاقمندان به طبیعت می باشد. عمق غار حدود ۵۰۰ متر و در داخل آب حوضچه های آب و ستون های آویز از سقف با شکل های خیره کننده و همچنین غارهای عمیق می باشد.

ارغوان دره: در فاصله حدود ۴ کیلومتری طرقبه و در مسیر طرقدر به روستای کلاته آهن قرار دارد و چون رویشگاه و خواستگاه طبیعی گیاه ارغوان می باشد به همین نام خوانده می شود. این منطقه علاوه بر ارغوان زارهای زیبا، دارای چشمه سارهای گوارا و مناظر بسیار دیدنی و خیره کننده است و محیطی آرام و دلنشین برای استراحت است.

دره داغستان (کمر مقبولا): این دره در فاصله ۳ کیلومتری شهر طرقبه با کوههای زیبا واقع شده است. راه قبلی روستای نقندر از این مسیر بوده و همچنین محور منتهی به کوههای کمر مقبولا که به گویش محلی به معنی کوه خوب و زیباست و دلیل آن هم وجود سنگ هایی با شباهت حیرت انگیز است که اشکال مختلفی از انسان و حیوان را جلوه گر می سازد.

بازار بین المللی بعثت طرقبه: واقع در مرکز شهر طرقبه دارای ۱۲۰ واحد تجاری عرضه صنایع دستی، خشکبار، زعفران، انواع سوغاتی و…  و امکانات تفریحی و رفاهی می باشد.

بوستان های شهرستان: در شهر طرقبه (بوستان و تپه نصوح آباد روبروی بند گلستان، بوستان لاله در میدان شهدا، بوستان طلوع در ورودی شهرک طلوع، باغ پونه در بولوار معلم، بوستان گلستان در ورودی شهرک بوستان و مجاورت روستای گلستان، بوستان محله نیلوفر در خیابان رسالت، پارک جنگلی کلاته قنبر در ۴ کیلومتری روستای نقندر و پارک جنگلی دکل، پارک جنگلی بهمن) – در شهر شاندیز ( پارک جنگلی، بوستان اساطیر، بوستان کودک).

سایر مناطق گردشگری: مجتمع گردشگری گلستان شاندیز، مجتمع گردشگری دهکده شاندیز، مجتمع دشت بهشت شاندیز، تله کابین زشک، مجتمع بزرگ تجاری شاپینگ سنتر پدیده شاندیز، مجتمع تجاری، تفریحی ویلاژتوریست طرقبه.

روستاهای شهرستان طرقبه شاندیز با جاذبه های طبیعی گردشگری: روستاهای حصار گلستان، کنگ، ازغد، مایانات، مغان، تجر، جاغرق، ابرده، زشک، طرقدر، نقدر، دهبار، عنبران، گراخک، ویرانی، حصارسرخ.

آثار و ابنیه تاریخی طرقبه شاندیز:

مزار ویرانی: در اراضی قریه لنگر در مجاورت روستای ویرانی و در مسیر مشهد – شاندیز واقع شده است. بنای آجری مقبره با نقشه ای چهار ضلعی مشتمل بر فضای مرکزی، چهار ورودی، سه ایوان در جهات شرقی، شمالی جنوبی و گنبدی برفراز آن می باشد. به اعتقاد برخی از صاحب نظران مزار ویرانی مدفن « شیخ اخی علی قتلقشاه ویرانچی» است که در ابتدا خانقاه بوده و بعد به آرامگاه تبدیل شده است.و معماری آن منتسب به دوران تیموری بوده است ولی بنیان آن قبل از این دوره صورت گرفته است.

مقبره شیخ حافظ بهاءالدین عمر ابردهی: از عرفای قرن هشتم که پس از « اخی علی» مهمترین شیخ کبروی    خطه ی توس بوده است. مقبره وی در گورستان میان شاندیز و ابرده قرار دارد که در سال ۱۳۷۸ تجدید بنا گردید.

مقبره شیخ علاءالدین ملا علی مایانی: یکی از عرفای قرن هشتم و از پیروان شیخ عبدالله گرجستانی بوده است. مزار این عارف در روستای مایان علیا در دامنه کوهی مشرف به رودخانه ازغد (مایان) قرار دارد.

مزار شیخ عبدالله: از عرفای قرن هشتم این ولایت بوده که مزار آن در روستای کنگ مجاور رودخانه می باشد.

چاپارخانه صفی آباد: این مکان با دیواره های خشتی و گلی محل استقرار و اقامت مسافران، زائران و کاروانیان ولایت توس بوده و در مسیر راه قدیم مشهد به شاندیز واقع شده است. در اطراف این بنا و در قسمت های بیرونی بقایای   طاقچه های زیادی برای بستن و آذوقه چهارپایان و شتران دیده می شود.

قلعه کردی زشک: این قلعه در روستای زشک مجاور رودخانه در محلی بنام بازه حصار در کمر کوه واقع شده و دارای برج و دیوارهای گلی می باشد که پناهگاه مردم از حملات غارتگران و متجاوزان بوده است. در این قلعه کانال و تونلی تا کنار رودخانه دیده می شود که در زمانهای محاصره قلعه تأمین آب شرب اهالی از این طریق میسر می شده است.

قلعه حصار کنگ: این قلعه در روستای کنگ در کوهی میان رودخانه کنگ و زشک واقع شده است قلعه مذکور سنگی بوده و به نقل از اهالی منطقه در زمان صفویه محل اختفاء و نگهداری اشیاء گرانبها، طلا و زیورآلات حاکمان بوده است.

قلعه سنگی گراخک: در فاصله ۲ کیلومتری جنوب روستای گراخک بر فراز کوهی قلعه قدیمی سنگی قرار دارد که دارای چهار برج بوده و هم اکنون سه برج آن تخریب شده است.

حوض انبارهای تخته مایان: در ارتفاعات مشرف به روستاهای زکریا، حصار گلستان، مایانات، خلج و منطقه آب و برق مشهد واقع گردیده و به منظور تأمین آب شرب کشاورزان و عبور قافله هایی که از منطقه طرقبه و شهرستان نیشابور به مقصد مشهد جهت زیارت و تجارت می گذشتند ساخته شده است.

رباط های مسیر جاغرق و کنگ: این رباط ها در زمان ناصرالدین شاه جهت استقرار و اقامت مسافران بنا گردیده که آثار آن کم و بیش در مسیر رودخانه های جاغرق و کنگ دیده می شود.

سنگ کمربسته (سنگ مولانا): از اماکن مذهبی شهر طرقبه می باشد که در بین مردم از قداست خاصی برخوردار است بر روی این سنگ اثر سم اسب و یک زنجیر که دور تا دور آن بسته شده دیده می شود. با اینکه سالیان سال از وجود این سنگ می گذرد ولی هنوز هم آثار موجود بر روی آن از بین نرفته و قابل رویت است. این مکان در ابتدای راه رودخانه واقع شده و منسوب به زمان عبور یکی از بزرگان دین از این منطقه می باشد مردم با حضور و روشن کردن شمع و نذر ونیاز یاد آن بزرگوار را گرامی می دارند.

سنگ کمر بریده: در حدود ۲ کیلومتر بعد از ابرده به طرف زشک صخره ای سنگی قرار دارد که قسمتی از نهر آب را تشکیل می دهد و انگار کوه از وسط نصف شده و آب از میان این کوه سنگی در جریان است این منطقه نیز در بین مردم احترام خاصی دارد.

سنگ خواهر و برادر: در دامنه کوهی مشرف به کال حرز و بعد از رودخانه دهبار، دو سنگ سیاه در کنار هم قرار دارد بر اساس افسانه ای کهن در بین اهالی منطقه آمده است که خواهر و برادری از چنگ جور و ستم حاکمان به این مکان پناه برده و به فرمان خداوند پنهان شده اند.

مسجد، حمام و مدرسه علمیه روستای ازغد: یکی از مهمترین آثار تاریخی منطقه مسجد قدیمی روستای ازغد است بنای این مسجد که ظاهراً مقبره بوده مربوط به عهد تیموریان می باشد این بنای سنگی دارای ورودی با شبستان و ایوان مسقف و ستون چوبی است و در دوره قاجار مرمت شده است. یکی از دیدنی های این مسجد در چوبی آن است که از نظر زیبایی و کنده کاری در نوع خود بی نظیر است. از دیگر آثار تاریخی این روستا مدرسه علمیه و حمام قدیمی با قدمت ۵۵۰ سال می باشد.

اوقات شرعی